fbpx

⏱ 4 min lugemist

Milleks meile detoks?

Artikli autor toitumisterapeut Eliisa Hermlin

Aeg-ajalt, eriti just enne suvehooaega, kuuleme sageli inimesi rääkimas, et ma teen detoksi või puhastuskuuri. Alljärgnevas artiklis saad teada, mis peitub ikkagi selle populaarse “teeme detoksi” mõiste taga. 

Detoks on tegelikult kõnekeelne mugandus sõnast detoksifikatsioon, mis inimkehas tähendab toksiliste ehk mürgiste ühendite eemaldamist kehast.

“Enamus inimesi tegelikult ei tea, et meie keha tegeleb sellega iga päev ja pidevalt ja meie enda roll on teda selles toetada.”

On palju detoksi- või puhastuskuure, mis väidavad, et need aitavad viia toksiinid kehast välja ja sellega kaotada kaalu või parandada tervist. Kas see on aga päriselt nii?

Kindel on see, et moodsas maailmas peame hakkama saama suurel hulgal toksiliste ühenditega, millega meie esivanemad pole kunagi pidanud kokku puutuma. Ainuüksi viimase 50 aasta jooksul on loodud uusi kemikaale, mille arvu hinnatakse isegi mõnedel andmetel miljonitesse.

“Enda teadmata on meil sadu, kui mitte tuhandeid toksiine igapäevakasutuses.”

Tõepoolest, meie organismis on olemas spetsiaalsed süsteemid ja rajad, mis aitavad kõik toksiinid (olgu need siis meie enda ainevahetuse tekitatud või keskkonnast saadud) kehast välja saada. Kui need süsteemid ja rajad saavad pidevalt ülekoormatud või ei tööta hästi, võime hakata seda ka füüsiliselt tundma – olgu see siis pidev seletamatu väsimus, kehv immuunsüsteem või häirunud hormoonsüsteem.

“Tegelikult saame oma keha puhastamise toetamiseks väga palju ise kaasa aidata.”

 

Aga kas see on võimalik pelgalt ühe-, kolme- või seitsmepäevaste rohke mahla või smuuti joomiste, veepaastu vmt abil? Selline lähenemine võib mõnel inimesel aidata ennast korraks paremini tunda, aga niipea kui pöördume vanade harjumuste juurde tagasi, taastuvad ka endised vaevused. 

Eliisa Hermlin – üks Puhas mina programmi loojatest, artikli autor

Vaid ühe kindla „detoks-toiduna“ reklaamitud toidu või lisaaine pidev tarbimine ei anna soovitud tulemust. Järjepidev keha puhastuse toetamine on teatud mõttes eluviis. Kõik peab olema tasakaalus. Mida me sööme mõjutab kindlasti seda, kuidas me kaitseme end organismile ebasoodsate ühendite eest. Samamoodi nagu liigse soola, suhkru või küllastunud rasvade piiramine aitab meil teatud krooniliste haiguste kujunemist ennetada, aitavad suur hulk toite mitte pelgalt haigusi ennetada, vaid meie head enesetunnet isegi suurendada.

Toitumisplaan, mida toitumisterapeudid soovitavad, aitab valida sinu keha jaoks parima toidu, mis toetab detoksifikatsiooni radasid nii toksiliste ühendite kahjutuks tegemisel kui ka nende väljutamisel.

“Kui tead, mida menüüsse valida ja kuidas seda teha, on see kõik väga lihtne, nauditav ja mitmekesine.”

Ühtegi toitaine gruppi menüüst välja ei jäeta, kõigil on oma oluline koht keha töös. 

Näiteks jätavad paljud puhastuskuurid välja valgud, mis on aga detoksifikatsiooni töös väga olulisel kohal. Ainult teed, mahlasid või vett juues jääme ilma ka kiudainetest, mis on olulisel kohal toksiinide lõplikul kehast väljutamisel. Tihti ühekülgsed puhastuskuurid ei toimi piisavalt just seetõttu, et sealt on välja jäetud kehapuhastuse jaoks vajalikud valgud ja kiudained.

Hästi koostatud detoksi toitumisplaan annab ülevaate, millised toiduained aitavad kehapuhastust toetada ja millistel on pigem vastupidine efekt. Toitumisterapeutide poolt koostatud juhendid võimaldavad luua mitmekesise menüü, kus ka muidu mitte nii ahvatlevatest köögiviljadest saab maitsva roa, nii et kogu pere kiidab. Lisaks annab toitumiskava teadmisi loomse toidu, vürtside võlujõu ja toidu töötlemise kohta. Ja ärgem unustagem põliseid rahvatarkusi – meie ümber olevates taimedes on olemas võimas loodusvägi, mis aitab neutraliseerida keskkonnast pärit toksilisi ühendeid, et tunneksime end hästi.

Detoks on põnev. Ja veel põnevam on rakendada detoksi toetamise nippe oma igapäevaellu, et päriselt näha, kuidas see meie elukvaliteeti muudab.

 “Sinu otsus olla terve algab järgmisest suutäiest!”

PS! Rohkem saad teada keha detoksi toetamisest ja sellest, mis toitudest saame kätte kõik need vajalikud ühendid toitumisterapeutide poolt loodud Puhas Mina programmist www.puhasmina.ee

Shopping Cart